PREDSTAVENIE CHOVU

V krátkosti si dovolím predstaviť chov pána Pelecha. Tento chov poznám 19 rokov, preto si dovolím zverejniť aj niekoľko osobných hodnotení. 

Na adrese Vrakunská 5 v Bratislave som sa prvýkrát vyskytol v r. 2001. Ako študent univerzity som si vytipoval niekoľko špičkových chovateľov z OZ Bratislava, ktorí v tom čase leteli prvú ligu na úrovni OZ Bratislava. Tak sa do môjho hladáčika dostalo aj vtedajšie pretekové duo "Pelech + Korbaš".

Marián Pelech a kolega Ing. Pavol Korbaš

Pohybovali sa v tej dobe na top pozíciách majstrovstva OZ a v chovnom holubníku sedeli vo väčšine prípadov vyslúžilí najlepší pretekári.  Z chovných holubov si pamätám obidvoch rodičov super holuba "02203", samozrejme aj "3271" (ten napríklad dodýchal u mňa) a samozrejme aj ďalšie esá toho obdobia. Samozrejme, nevedel vtedy nikto, že táto krvná línia sa bude chovom úspešne tiahnuť ďalších 20 rokov - viď. obrázok nižšie.

Línia "02203" funguje úspešne na holubníku až dodnes

V chove nebolo nikdy viac ako 8-11 chovných párov. V pretekovom mančafte maximálne 40 disponibilných vdovcov a 40 partneriek, ale tie vzhľadom na systém pretekania lietali len ako mláďatá.  Boli to väčšinou sestry najlepších pretekárov a po tvrdej selekcii v koši a potom ešte v ruke boli cennou genetickou rezervou do budúcnosti.

Úspechov, ktoré boli dosiahnuté na tomto holubníku bolo veľmi veľa a bolo by ťažké ich dnes všetky spísať.

Dobrý holubník sa pozná nielen podľa výkonov jeho holubov ale ešte dôležitejšie z pohľadu zhodnotenia chovnej hodnoty sú výkony jeho potomstva aj na iných holubníkoch. Viem, že takmer všade kde sa tieto holuby dostali si svedomito splnili svoju úlohu.

Pre mňa osobne sú najcennejšie fakty:

  • pán Pelech nikdy nepodľahol módnym trendom a vždy si udržal svoju linku, ktorá sa tiahne chovom od r. 1990 (viď. graf hore - od holubice, ktorá 4x umiestnila Brussel až po súčasnosť),
  • kompaktnosť chovu,
  • super zdravie a obrovská vitalita línie "02203",
  • schopnosť podávať výkony aj na iných holubníkoch v nie celkom ideálnych podmienkach a v testovacích staniciach (osobná skúsenosť).

Známy je fakt kedy mláďa (holubica) venované Jozefovi Titkovi na opačnú stranu republiky pobilo všetkých jeho matadorov a kvalifikovalo sa na olympiádu v kategórii "E" (ešte to boli preteky cez 800 km). Rovnako pozitívne hodnotia kvalitu týchto holubov aj tí ku ktorým sa holuby dostali v rámci OZ Bratislava.

U "chlapca od Topoľčian" (D. Krajčík) sa práve tieto holuby drvivou väčšinou podpísali pod celkom slušné výsledky v pretekoch mláďat, starých holubov a následne i v konkurencii medzinárodných testovacích staníc. Práve tieto holuby sú zodpovedné za napr. 1. cena finále FCI Grand Prix Vác, 4. cena finále Grand Prix Vác 2018, 6. miesto finále Derby Arona Tenerife, atď.. Ani sa mi nesnívalo, že pri mojom systéme (práca 100 km od domu, dochádzanie len na víkendy) sa v konkurencii OZ Topoľčany môj holub kvalifikuje na celoštátnu výstavu v olympijskej kategórii "B".  Všetko sú to úspechy, ktoré sú vďaka holubičke "02-01-09031", ktorú som pomenoval "Tsunami" a ktorá má svoj pôvod na holubníku pána Pelecha.  Rovnako mláďa, ktoré som z tejto adresy priniesol v r. 2004 vyhralo v OZ v kategórii eso mladý holub. Keď k tomu pripočítam 1. ceny v pretekoch, tak môžem smelo vyhlásiť, že nič lepšie u mňa nikdy nesedelo, príp. ak aj sedelo, nikdy to neukázalo tak ako holuby z tejto adresy.

Sú to výkonom podložené fakty a preto si myslím, že táto línia sa mimoriadne hodí aj na preteky do testovacích staníc. Kto má v tomto smere núdzu určite neurobí zle keď si vyberie niečo z aktuálnej ponuky.

"3271" - top chovný holub, super pretekár na tratiach cez 800 km. Otec aktuálnej chovnej jednotky "223", rovnako starý otec top pretekárov "1003", "1004", "1217" a napríklad aj starý otec "Drejka" - 6. cena finále Derby Arona Tenerife

Pán Pelech celý život choval holuby v rodičovskom dome. Tu sa vykreovala aj dvojica Pelech+Korbaš a práve v tomto období sa datujú najväčšie úspechy tohto holubníka.  Pamätám si ako počas mojich návštev obaja hromžili na jeden panelový dom rastúci v relatívne blízkom susedstve rodinného domu. A to bola oproti súčasnému stavu z pohľadu zastavanosti okolia len taká "selanka na dobrú noc".

Neskôr zomiera otec p. Pelecha a on sa sťahuje z bytu na svoj rodičovský dom. Bývať v rodinnom dome v centre Podunajských Biskupíc je síce paráda, no na druhej strane človek nikdy nevie čo mu zajtra vyrastie na susednom pozemku. Stavebný boom sa prejavuje vo výstavbe ďalšej bytovky, tentokrát v priamom susedstve rodinného domu. Pribúda niekoľkoposchodová bytovka. Nie je to ideálne, susedia pozerajú z okna rovno do holubníka ... holuby vylietavajú rovno do okien paneláku, ale pri vzájomnej tolerancii sa s tým dá žiť.

Takýto pohľad majú holuby pri vylietaní z holubníka. Pozemok je z dvoch strán obstavaný panelovými domami.

Prichádzajú aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré ovplyvnili najmä sezónu 2018 a 2019. Čerešničkou na torte sezóny 2018 je famózny výsledok holuba "1004" - 3.  cena z národného preteku Gotha (+17.000 holubov).

Na holubníku pribúdajú posily z elitných slovenských a českých holubníkov s cieľom zakríženia na svojich bývalých pretekárov a často už osvedčených chovných holubov, väčšinou línie "02203". Nasledovníkom "02203"  sa postupne  stáva jeho vnuk (a syn "3271") - tmavokapratý holub "223".

Pripravený je mančaft na sezónu 2020 a v  pláne je odskúšanie týchto kombinácií. Koncom roka 2019 na susednom pozemku opäť vyrastajú základy celej skupiny nových bytoviek, stavebný ruch tu je v podstate neustále. Neskôr prichádza informácia, že stavať sa bude aj z ďalšej strany tesného susedstva. Rodinný dom s holubníkom tak bude úplne obkolesený panelákmi.

Jar 2020 bezprecedentne ovplyvnil covid-19 a s ním, samozrejme po zvážení všetkých ďalších okolností, prichádza rozhodnutie (vzhľadom na horeuvedené informácie o prebiehajúcej stavebnej expanzii) odísť z tejto lokality a vrátiť sa do bytu na Čiernovodskej ulici.

Najnovšia činnosť stavebných developerov v tesnom susedstve rodinného domu, ktorá bude pokračovať aj z ďalšej strany

Aj takto smutný záver môže mať príbeh holubára, ktorého srdce bilo desaťročia pre poštové holuby. Pán Pelech bol v minulosti členom Valného zhromaždenia a aj členom Športovej komisie SZCHPH . Rovnako si pár rokov odrobil vo funkcii výcvikára OZ Bratislava.

Skutočne by bola veľká škoda keby všetko hodil za chrbát. Riešením je umiestnenie aktuálnych 11 párov chovných holubov u dvoch spriatelených chovateľov. Z týchto 2 holubníkov budú v budúcnosti čerpané mláďatá  a umiestňované do zahraničných testovacích staníc. Prvé mláďatá ročníka 2020 sú už v Portugalsku a v Maďarsku. Je to riešenie ako neodísť úplne z radov chovateľov poštových holubov.

Prajem priateľovi Mariánovi Pelechovi veľa zdravia a veľa úspechov v medzinárodnej konkurencii testovacích staníc. Vzhľadom na to, že poznám potenciál tohto chovu si dovolím vyjadriť hypotézu, že budeme o ňom čoskoro ešte počuť - či už v podobe úspechov v testovačkách alebo aj výsledkov odchovov, ktoré prinesú zakúpené holuby novým majiteľom.

Marián Pelech - totálny výpredaj pretekárov
Všetky práva vyhradené 2020
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky